Optymalizacja CMS Joomla! pod Google – to proste – Tomasz Jeska

Optymalizacja CMS Joomla! pod Google – to proste – Tomasz Jeska
Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Już w opisie swojej prezentacji Tomasz Jeska zawarł jasne założenia. Przede wszystkim było to pokazanie, że na bazie Joomli można stworzyć bardzo dobrze zoptymalizowaną stronę, osiągającą rewelacyjne wyniki w Google PageSpeed Insights. Dodatkowo miało zostać udowodnione, że https da się włączyć zaledwie jednym kliknięciem a proces optymalizacji można sobie znacznie ułatwić za sprawą licznych dodatków.

W prezentacji nie mogło oczywiście zabraknąć kwestii bezpieczeństwa i zwrócenia uwagi na fakt jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych CMSów. Nasz prelegent wyraźnie podkreślił, że to w WordPressie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wykrytych zostało najwięcej dziur w zabezpieczeniach.

Jednak gdy mówimy o systemach zarządzania treścią to warto w kontekście bezpieczeństwa zwrócić uwagę na jeszcze jedną metrykę a mianowicie popularność. O tym Tomasz Jeska również wspomniał w swojej prezentacji i wyraźnie dało się zauważyć, że WordPress niejako odjechał swojej konkurencji jeśli chodzi o ilość stron, przez które jest wykorzystywany.

Oczywiście w naturalny sposób odbiło się to na kwestii bezpieczeństwa albowiem ze względu na swoją powszechność WordPress stał się naturalnym celem ataków. W tym wszystkim mogłoby z pewnością nasunąć się jeszcze jedno istotne pytanie a mianowicie co właściwie te kwestie bezpieczeństwa mają wspólnego z SEO? Tłumaczy to zasadniczo jeden slajd z prezentacji:

semkrk-6-tomasz-jeska-01

Pokazuje on dobitnie co może się stać gdy nasza strona nie będzie właściwie zabezpieczona. Niestety dla naszej widoczności w wynikach wyszukiwania taka śmieciowa treść pojawiająca się w obrębie serwisu może mieć opłakane skutki.

Tomasz Jeska w zasadzie większą część swojej prezentacji poświęcił omawianiu możliwości jakie sama Joomla a także różnego rodzaju dodatki do niej dają w kontekście SEO. Było więc między innymi nieco o tym jak w prosty sposób można wymusić na stronie używanie protokołu https:

semkrk-6-tomasz-jeska-02

Nie zabrakło również pokazania możliwości kontroli headerów na stronie jaką zyskujemy za sprawą instalacji wtyczki Hader Tags:

semkrk-6-tomasz-jeska-03

Podsumowując było więc nieco o popularności poszczególnych CMSów a także samych możliwościach jakimi dysponuje Joomla w zakresie optymalizacji jej pod SEO zarówno za sprawą natywnych funkcjonalności jak i dodatkowych wtyczek. Jeśli chodzi o wtyczki to muszę powiedzieć, że widzę zmianę na plus bo pamiętając swój pierwszy kontakt z Joomlą kilka lat temu to co właśnie utkwiło mi w pamięci to brak naprawdę dobrych pluginów pomagających „ogarnąć” optymalizację strony.

Poznaj również inne prezentacje z SemKRK #6 BIG

Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone