Jak bezboleśnie migrować duże strony z milionami podstron? – Michał Magdziarz

Jak bezboleśnie migrować duże strony z milionami podstron? – Michał Magdziarz
Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się Michał Magdziarz a to mogło oznaczać tylko jedno: będzie bardzo technicznie :) W istocie wybrał on sobie temat gdzie zagadnień technicznych z pewnością nie brakuje. Opowiadał bowiem o migrowaniu stron internetowych co o ile w przypadku niewielkich serwisów może się wydawać zadaniem naprawdę prostych to już przy dużych witrynach często nastręcza sporychproblemów.

Nie mogło więc zabraknąć na wstępie zwrócenia uwagi na to co przede wszystkim wpływa na sukces migracji:

semkrk-6-michal-magdziarz-01

Mierniki sukcesu są więc jasne:

 • jakość przekierowań
 • jakość nowej strony

Gdyby jednak to wszystko było takie proste to nie byłoby po co robić prezentacji na ten temat :)

Dlatego właśnie na warsztat został wzięty proces migracji ze szczególnym uwzględnieniem jego czterech aspektów:

semkrk-6-michal-magdziarz-02

Podstawą co nie powinno dziwić jest utrzymanie ruchu oraz istniejącego już autorytetu strony. Na ich wypracowanie być może potrzebne były długie lata tak więc szkoda byłoby stracić tylko przez niedopatrzenia w procesie migracji. Do tego jednym z kluczowych składników jest lista najważniejszych URLi bo szczególnie w przypadku bardzo dużych serwisów to właśnie na tych adresach będących źródłem największego ruchu warto się skupić w pierwszej kolejności.

Jeśli chodzi o przekazywanie ruchu oraz autorytetu to założenia są proste bowiem zarówno użytkownicy jak i roboty wyszukiwarek powinni otrzymywać przekierowanie 301 na stronę będącą odpowiednikiem znajdującą się już pod nowym adresem.

semkrk-6-michal-magdziarz-03

Jednak czym bardziej skomplikowana struktura całej strony i czym większe zmiany zachodzą w niej przy okazji migracji tym bardziej skomplikowane jest przygotowanie właściwych przekierowań. Dlatego właśnie dobrym pomysłem może być wykorzystanie w procesie testowania przekierowań serwera testowego:

semkrk-6-michal-magdziarz-04

Dzięki niemu w zupełnie bezpiecznym środowisku będziemy mogli odpowiednio przygotować reguły do pliku .htaccess. W przypadku witryn o bardziej złożonej strukturze gdzie przygotowanie właściwych przekierowań wcale może nie być takie proste niezwykle łatwo o pomyłkę, która w przypadku działania na „żywej” stronie może być opłakana w skutkach.

W ten sposób dotarliśmy do niejako technicznej esencji całej prezentacji a więc szybkiego omówienia jak wyglądają przekierowania w pliku .htaccess. Na początek podstawa a więc reguły przekierowań (rewrite rules):

semkrk-6-michal-magdziarz-05

następnie warunki przkierowań (rewrite cond):

semkrk-6-michal-magdziarz-06

a także mapy przekierowań:

semkrk-6-michal-magdziarz-07

Pod koniec swojej prezentacji Michał Magdziarz zwrócił też uwagę na dodatkowe aspekty, które warto mieć na uwadze przy okazji migracji:

semkrk-6-michal-magdziarz-08

warto więc więc zweryfikować między innymi czy wszystko w porządku z:

 • znacznikami Schema
 • atrybutami hreflang
 • tytułami podstron
 • „mobilnością” strony

Mimo wszystko wszystko warto założyć, że nie wszystkie migracje pójdą w pełni tak jak zakładaliśmy i że jednak np. pewne przekierowania okażą się nie działać we właściwy sposób. Dlatego też Michał Magdziarz wskazał jako dobrą praktykę ustawianie na początek przekierowań 302 i dopiero po mniej więcej 2 tygodniach zmianę ich na 301.

semkrk-6-michal-magdziarz-09

To da nam dodatkowy czas na ewentualne zmiany i zmodyfikowanie przygotowanego schematu przekierowań gdy jednak wyjdzie „w praniu”, że coś jest nie tak.

Na sam koniec pozostał przykład tego jak czasami można sobie skomplikować życie stosując przekierowania w niewłaściwy sposób i jakie może to mieć konsekwencje szczególnie w przypadku bardzo dużych stron.

semkrk-6-michal-magdziarz-10

Mieliśmy okazję poznać case obrazujący jak bardzo można zoptymalizować plik .htaccess i cały system przekierowań gdy tylko umie się stosować we właściwy sposób z:

 • RewriteRules
 • RewriteCond
 • RewriteMaps

W ten sposób na pokazanym przykładzie aby zastąpić 100 tysięcy pojedynczych przekierowań wystarczyło:

 • 17 RewriteRules
 • 10 RewriteCond
 • 4 RewriteMaps

Poznaj również inne prezentacje z SemKRK #6 BIG

Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone