Relacja z TechKlub Kraków – #MakeTechHuman

Relacja z TechKlub Kraków – #MakeTechHuman
Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Czy beacony to jedynie mały gadżet czy też wielki przełom – Marcin Kasz

Podczas drugiej prezentacji mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się beaconom, w których świat wprowadzał nas Marcin Kasz z Kontakt.io. Na wstępie poznaliśmy lepiej samą firmę, której przedstawiciel występował przed nami. Kontakt.io nie ma jeszcze bogatej historii bowiem istniej raptem od roku 2013 jednak od samego początku ich celem było kreowania pozytywnych doświadczeń wynikających z obcowania z przestrzenią publiczną. Na dobrą sprawę genezą powstania firmy była bowiem chęć rozwiązania konkretnego problemu osób niewidomych nie mogących w pełni obcować z eksponatami w muzeum czy też mających problemy ze sprawnym nawigowaniem w swoim otoczeniu.

Wprawdzie na rynku od pewnego czasu były już dostępne różnego rodzaju rozwiązania mające poradzić sobie z tym problemem to jednak z różnych względów nie były one doskonałe. Dlatego właśnie założyciele Kontakt.io zaczęli szukać powszechnie dostępnej technologii, którą można byłoby wykorzystać aby uczynić życie osób niewidomych bardziej komfortowym. Tak właśnie narodziła się koncepcja beaconów a więc technologii wykorzystującej istniejące już i powszechnie dostępne rozwiązania.

Następnie przekonaliśmy czym są beacony i do czego mogą służyć. Poznaliśmy więc możliwości samej technologii, w przypadku których kluczowa okazała się dokładność z jaką można lokalizować urządzenia przy ich wykorzystaniu a także zasięg, który choć nie jest największy gdy porówna się beacony z innymi technologiami to jednak w zestawieniu z ze wspomnianą dokładnością okazuje się być naprawdę efektywnym rozwiązaniem.

Oczywiście nie mogło zabraknąć przykładów konkretnych wdrożeń choćby w sklepach wielkopowierzchniowych. Na przykładzie marketów Carrefour zostało pokazane, że beacony mogą mieć dwojakie zastosowanie bowiem z jednej strony oferują klientom dodatkową wartość ułatwiając poruszanie się w przestrzeni sklepu. Jednocześnie jednak dostarczają samym sklepom konkretnych informacji o tym jak klienci poruszają się choćby pomiędzy konkretnymi działami. Dla właścicieli sklepów może to być naprawdę cenna wiedza ułatwiająca przemodelowanie przestrzeni tak aby była jak najbardziej efektywna.

Beacony mogą być również wykorzystywane do informowania nas o wyprzedażach czy promocjach w mijanych przez nas sklepach i punktach usługowych i jako przykład takiego zastosowania została przedstawiona firma Howler wdrażająca tego typu rozwiązania w USA. Również ze Stanów Zjednoczonych zaczerpnięty został przykład aplikacji Rockbot, dzięki której w miejscach takich jak choćby kawiarnie czy puby do playlisty odtwarzanych utworów mogą być automatycznie dodawana nasza ulubiona muzyka.

Nie zabrakło również przykładu zastosowania beaconów w Polsce. Ich wykorzystanie zostało pokazane na przykładzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w którym technologia ta pomaga dowiedzieć się więcej na temat oglądanych dzieł. Poznaliśmy też aplikację Wayfindr mającej za zadanie ułatwiać nawigowanie w miejscach publicznych jednak tym co tak naprawdę wyróżnia to rozwiązanie są założenia jej twórców chcących stworzyć coś więcej niż tylko zwykłą aplikację. Postawili sobie bowiem oni za cel wykreowanie uniwersalnego standardu komunikacji w tego typu rozwiązaniach za sprawą którego byłby on jasny i w pełni zrozumiały w każdym miejscu na świecie.

Na koniec parę chwil poświęcone zostało inicjatywie „Beacon for good”. Ma ona za zadanie nagradzać kreatywne pomysły na wykorzystanie beaconów tak aby mogły one wpływać na nasze życie, pomagając rozwiązywać konkretne problemy. W ten sposób w realny sposób zmienia się świat i praktycznie każdy ma okazję realizować swoje innowacyjne pomysły na to jak jeszcze przy ich pomocy można odmienić naszą codzienność. W naturalny sposób wynika również z tego fakt promocji tej technologii mogącej docierać do jeszcze szerszego grona odbiorców i czynić życie ludzi lepszym. Przy okazji zobaczyliśmy filmik pokazujący jak beacony zmieniają codzienność w szkole dla dzieci niewidomych ułatwiając im poruszanie się po całym budynku.

Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone