5 najbardziej inspirujących mnie książek

5 najbardziej inspirujących mnie książek
Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

W ramach ciągłego poszerzania zakresu swojej wiedzy miałem już okazję przeczytać wiele książek związanych w głównej mierze ze światem technologii, biznesu a także rozwojem osobistym. Dzięki nim zmieniłem swoje spojrzenie na wiele kwestii i choć niektóre z nich tak naprawdę nie były źródłem konkretnej wiedzy to i tak warto było zainwestować czas w ich przeczytanie bowiem stały się źródłem niezwykłej inspiracji z której mogę czerpać energię do działania i dalszego rozwijania się. Dzisiaj jednak postanowiłem podzielić się się listą 5 książek, które w największym stopniu mnie zainspirowały.

„Zero to One” – Peter Thiel

Peter Thiel w książce Zero to One zwraca uwagę na niezwykle cenną w dzisiejszych czasach zdolność jaką jest samodzielne myślenie. Otwarcie krytykuje on obecny brak prawdziwego postępu, który niegdyś przez wieki napędzał świat. Stawia śmiałą teorie że obecnie bazuje w głównej mierze na tym co zostało już odkryte a wszelkie nowe pomysły sprowadzają się tak naprawdę do kopiowania w mniejszym lub większym stopniu osiągnięć innych. Jego zdaniem obecny pozorny rozwój prędzej czy później sprowadzi na nas kolejny wielki kryzys bowiem jego możliwości prędzej czy później się skończą i nie będzie już możliwości dalszego udoskonalania obecnych rozwiązań. Wychodzi on z założenia że rynkowa konkurencja tak naprawdę prowadzi jedynie do wyniszczenia i właściwie zabija innowacyjność. Zwraca uwagę na fakt że najbardziej innowacyjne są właśnie te firmy, które nie mając realnej konkurencji mogą się skupić na wytyczaniu nowych ścieżek i tworzeniu czegoś zupełnie nowego.

„Sztuka wojny” – Sun Tzu

Mogłoby się wydawać że od strategów wojskowych żyjących przeszło 2500 lat temu nie możemy się w obecnych czasach nauczyć niczego użytecznego bowiem ich strategie czy przemyślenia nijak mają się do obecnego świata. Przyjmują jednak tak oczywistą dla wielu tezę mylimy się, na co najlepszym dowodem jest Sztuka wojny autorstwa Sun Tzu. Jest to dzieło ukazujące nam cały geniusz strategii wojennej stosowanej niegdyś w Chinach, która o dziwo nie tylko nie zdezaktualizowała aż do dziś ale też w zadziwiająco trafny sposób znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu tych ponadczasowych zasad, opracowanych pierwotnie z myślą o zastosowaniach militarnych, możemy znacznie lepiej radzić sobie z rozwiązywaniem codziennych problemów czy też w świecie biznesu, który tak naprawdę w wielu aspektach jest współczesnym odzwierciedleniem pola walki.

Podziel się tym wpisem...Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone