Google Analytics to narzędzie o potężnych możliwościach, które dostarcza nam naprawdę wielu niezwykle cennych danych. Czasami jednak możemy natrafić na problemy z jego poprawną implementacją na stronie czy też właśnie z tą olbrzymią ilością informacji jakimi nas wręcz zalewa. Dlatego właśnie warto przyjrzeć się bliżej przydatnym wtyczkom/dodatkom, których wykorzystanie w codziennej pracy z GA może nam nie tylko pomóc w przypadku problemów z działaniem kodu śledzącego Analyticsa. Z ich pomocą możemy również lepiej poruszać w tym prawdziwym morzu danych do jakich mamy dostęp. Oto 4 wtyczki do Google Analytics, które warto znać:

1. Tag Assistant

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/tag-assistant-by-google/kejbdjndbnbjgmefkgdddjlbokphdefk Prosta wtyczka z którą powinien się zaprzyjaźnić każdy kto ma do czynienia z jakimikolwiek kodami Google. Bez względu na to czy mówimy o typowym kodzie śledzącym Analytics czy kodach remarketingowych AdWords lub Google Tag Managerze to dzięki tej wtyczce będziemy mogli zweryfikować czy poszczególne kody wykorzystywane w obrębie witryny są właściwie zaimplementowane. Przy każdym znalezionym tagu widoczne jest jednoznaczne oznaczenie kolorem sygnalizującym stan:
  • zielony – najbardziej oczekiwany bowiem oznacza, że tagu nie dotyczą żadne problemy
  • niebieski – jest sygnałem, że w przypadku konkretnego tagu występują pewne drobne problemy
  • żółty – symbolizuje już poważniejsze problemy, w przypadku których możemy mieć do czynienia z nieprawidłowym działaniem kodu śledzącego
  • czerwony – oznaczenie najpoważniejszych problemów przy których musimy liczyć się z tym, że dane nie być w ogóle gromadzone lub mogą być niekompletne
Po kliknięciu w konkretny tag na prezentowanej przez wtyczkę liście możemy przyjrzeć mu się bliżej dowiadując się jakie ewentualnie problemy go dotyczą. W przypadku tagu Google Analytics możemy się również dowiedzieć czy jest to tag Universal Analytics a także jakie ma przypisane UA. Przekonamy się również czy nasze odwiedziny na konkretnej podstronie witryny zostały poprawnie odnotowane przez tag. Jeśli interesuje nas sprawdzenie w szerszym zakresie czy tagi wykorzystywane na stronie działają poprawnie możemy skorzystać z opcji rejestrowania ścieżki. W ten sposób na przykład w przypadku sklepu internetowego możemy przeklikać całą ścieżkę zakupową sprawdzając czy Google Analytics właściwie zbiera dane na temat naszego poruszania się po niej.

2. Google Analytics Debugger

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jiokjpcfnipnicblkgdklknjjeohnfln Dzięki tej wtyczce możemy niejako zajrzeć w głąb kodu śledzącego GA i przyjrzeć się jak działa on w przypadku naszej strony. Daje nam ona możliwość analizy danych jakie kod śledzący przesyła na serwery Google dzięki temu zyskujemy znacznie szersze możliwości sprawdzenia tego czy faktycznie kod został odpowiednio zainstalowany i wszelkie aktywności podejmowane na stronie są właściwie zliczane. Chodząc po stronie możemy w panelu tego rozszerzenia obserwować czy kolejne odsłony, transakcje a także wszelkie wywoływane na stronie zdarzenia są wychwytywane przez Google Analytics. Co ciekawe Google Analytics Debugger bez trudu radzi sobie nawet ze stronami, na których zainstalowanych zostało kilka kodów śledzących Google Analytics grupując w swoim panelu osobno dane dotyczące każdego z nich.

3. Table Booster for Google Analytics

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/table-booster-for-google/mhedbgbipbdppajofkiklhlbbdlldidj Jak doskonale wiadomo w Google Analytics mamy do dyspozycji całe bogactwo przeróżnych danych na temat ruchu na naszej stronie. Dla wielu osób z pewnością żmudne analizowanie kolejnych tabel pełnych informacji, wśród których trzeba wyłuskać te naprawdę kluczowe dane nie jest niczym przyjemnym. Dlatego właśnie tak niezwykle użyteczny może okazać się dodatek Table Booster for Google Analytics. Po jego instalacji zyskujemy trzy rodzaje wizualizacji danych, które choćby na podstawie prostych mapa ciepła zwracają naszą uwagę na kluczowe dla nas informacje. Mamy również do dyspozycji widok porównania, dzięki któremu zyskamy podpowiedź, które na wartości najbardziej na plus lub na minus odbiegają od średniej. Wykorzystanie tego dodatku może naprawdę uczynić analizę danych znacznie łatwiejszą.

4. Google Analytics spreadsheet add-on

Link: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics/fefimfimnhjjkomigakinmjileehfopp O tym jak ogromną ilość przydatnych informacji dostarcza nam Analytics nie trzeba z pewnością nikogo przekonywać. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak analiza i wyciągniecie odpowiednich wniosków z informacji do których dostęp zapewnia GA. Za sprawą wtyczki Google Analytics spreadsheet add-on zyskujemy zupełnie nowe możliwości przetwarzania danych. Dodatek ten korzysta z ogromnych możliwości jakie daje Google Analytics API umożliwiając nam korzystanie z nich bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej. W ten sposób możemy łączyć dane pobierane z różnych widoków, tworzyć przeróżne wizualizacje przetwarzanych danych. Filtrować dane można naprawdę na wiele sposobów, możemy np. pobierać jedynie dane dotyczące ruchu organicznego lub też te odnoszące się do odwiedzin mobilnych użytkowników. Nic nie stoi nie przeszkodzie aby definiować kilka raportów dotyczących różnych zakresów dat co pozwala nam bezpośrednio porównać jak ruch na naszej witrynie zmieniał się w określonych okresach czasu. Warto zwrócić uwagę, że Google Analytics spreadsheet add-on daje również możliwość ustawienia harmonogramu pobierania danych, dzięki któremu nasze raporty mogą być regularnie odświeżane. Przyda się to w sytuacji gdy będziemy chcieli w naszych raportach uwzględniać na przykład dane z ostatniego tygodnia czy miesiąca i nie musieć pamiętać o ich ręcznej aktualizacji.

Podsumowanie

Gdy ktoś naprawdę dobrze poszuka to z pewnością znajdzie jeszcze wiele różnego rodzaju pluginów/narzędzi wspierających pracę z Google Analytics. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt czy oferowana przez nie funkcjonalność faktycznie wpływa na naszą produktywność czy też są to jedynie proste rozwiązania zapewniające choćby podgląd podstawowych statystyk naszej strony. Z wymienionych w tym artykule rozwiązań miałem okazję korzystać w codziennej pracy Tag Assistant i Google Analytics Debugger już wielokrotnie okazywały się niezwykle przydatne przy walidacji poprawności implementacji kodu Google Analytics na stronie internetowej. Z kolei Table Booster for Google Analytics oraz Google Analytics spreadsheet add-on naprawdę wspomogły proces przetwarzania tych wszystkich danych jakich dostarcza GA, znacznie ułatwiając dotarcie do tych kluczowych informacji. Te cztery wtyczki/dodatki po pierwsze mogą znacznie pomóc w rozwiązaniu problemów z działania Google Analytics dając możliwość sprawdzenia czy kod śledzenia został właściwie zainstalowany oraz czy poprawnie zbiera dane z naszej strony. Po drugie usprawnią one pracę z tak dużą ilością danych czyniąc szare do tej pory tabele znacznie bardziej kolorowymi.